نسل موزیک

برطرف کردن خستگی با پیشنهاد چند درمان خانگی

اگرچه کار زیاد و استرس اغلب باعث خستگی می شود، اما این خستگی ممکن است به خاطر یک "رژیم غذایی نامناسب"، ورزش نکردن و کم آبی هم به وجود آید.

 

فرقی نمی کند که چه چیز باعث خستگی شما شده است، بهترین روش برای برطرف کردن نشانه های خستگی استراحت کردن است.
خستگی "فیزیکی" و "ذهنی" می تواند با استراحت فیزیکی و تمدد اعصاب برطرف شود. استراحت فرصتی در اختیار بدن و ذهن شما می گذارد تا خود را از "کشیدگی عضلات"، خستگی و کوفتگی نجات دهید. اگرچه استراحت کردن انتخاب اول شما برای درمان و رفع خستگی است، اما همیشه به خصوص در زندگی "پرمشغله" امروز وقت کافی برای استراحت نیست. بنابراین، چند درمان خانگی دیگر سریع و ارزان هم هست که شما می توانید برای کم کردن خستگی تان در خانه انجام دهید.

 

اگرچه کار زیاد و استرس اغلب باعث خستگی می شود، اما این خستگی ممکن است به خاطر یک "رژیم غذایی نامناسب"، ورزش نکردن و کم آبی هم به وجود آید، وقتی نوبت به این نوع خستگی می رسد، جواب ساده است، رژیم غذایی و سبک زندگی تان را تغییر دهید. یک رژیم غذایی متعادل سرشار از "میوه و سبزی"، "پروتئین" و "کربوهیدرات های مرکب" به بدن و "مغز"، سوخت می رساند تا بتوانند در طول روز به خوبی کار کنند. "رژیم های غذایی" که کربن یا پروتئین کمی دارند، می توانند باعث خستگی بدن شوند؛ چرا که شما یکی از مواد مغذی اصلی که بدن برای کار کردن به آنها نیاز دارد، را حذف کرده اید. به علاوه، یک رژیم غذایی متعادل دارای ویتامین، مواد معدنی، اسید آمینه و آنتی اکسیدان است که "ایمنی"، انرژی و "متابولیسم" را افزایش می دهد.

 

رژیم غذایی روزانه شما فقط شامل چیزهایی که می خورید نیست، بلکه زمانی که غذا می خورید را هم در برمی گیرد. صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است. معنای تحت اللفظی کلمه "صبحانه" در زبان انگلیسی (breakfast) بیانگر اتفاقی است که پس از خوردن در بدن رخ می دهد. وقتی بدن خواب است، از انرژی ذخیره شده برای ادامه فعالیت های اصلی بدن مثل "تنفس"، ضربان قلب و حرکات سریع چشم استفاده می کند. وقتی بیدار می شوید، بدنتان به سوخت نیاز دارد. اگر صبحانه نخورید، بدنتان برای حفظ انرژی، متابولیسم کند می شود و شما خسته می شوید، چون بدن و مغزتان سوخت کافی برای کار کردن ندارند. به همین دلیل است که صبحانه تا این حد برای تامین مجدد سوخت بدن، بالا بردن متابولیسم و افزایش انرژی مهم است.

 

کم خونی ناشی از کمبود آهن یک دلیل دیگر خستگی است. برای رفع این مشکل، باید به اندازه کافی آهن مصرف شود. آهن برای کمک به تشکیل "هموگلوبین" بخشی از "سلول های قرمز خون" در بدن لازم است. هموگلوبین به انتقال "اکسیژن" در بدن کمک می کند. بنابراین، فقر آهن توانایی انتقال اکسیژن در بدن را کاهش می دهد. بدون اکسیژن کافی، خستگی نسبتا زودرس پیش می آید. غذاهای غنی از آهن مثل: "گوشت قرمز بدون چربی"، غذاهای دریایی، حبوبات، سبزیجات خام برگ دار (برگ های خام سبزیجات)، زرده تخم مرغ، آجیل، جگر، کنگر و غلات غنی از آن باید به طور منظم مصرف شوند. اما، اگر با وجود مصرف اینها هنوز به اندازه کافی آهن در بدنتان ندارید، یک پزشک می تواند یک مکمل آهن برای شما تجویز کند. قبل از شروع هر رژیم مکمل تغذیه برای تعیین مقدار دارو یا "منع دارویی" با یک پزشک مشورت کنید.

 

یک روش برای افزایش جذب آهن در بدن مصرف آن با "ویتامین ث" است. ویتامین ث یک ویتامین اصلی است که عفونت را دفع می کند و استخوان ها و ماهیچه ها را قوی می سازد. ویتامین ث می تواند به بالا بردن انرژی، کاهش خستگی و افزایش جذب آهن کمک کند که این به گردش اکسیژن در بدن هم کمک می کند. ویتامین ث را می توان در بسیاری از میوه ها و سبزیجات و نیز گوشت و شیر پیدا کرد.

 

درحالی که مصرف غذاهای مناسب برای تغذیه فرد حیاتی است، مصرف مایعات مناسب هم دارای اهمیت است. ۷۰% بدن ما از آب تشکیل شده و ما هر روز ذخیره آبمان را در فعالیت های دم و بازدم و تعریق از دست می دهیم. اگر این ذخیره ها دوباره تامین نشوند، بدن دچار کم آبی می شود که بروز نشانه های خستگی، ضعف و آشفتگی ذهنی را به دنبال دارد. نوشیدن روزانه آب برای تامین مداوم ذخیره آب بدن شما ضروری است. اگرچه نوشیدن چند لیوان آب با حجم ۲۵۰ گرم در روز توصیه می شود، اما به گفته آنها اگر احساس تشنگی می کنید، دچار قدری کم آبی شده اید. به همین دلیل است که نوشیدن پیوسته آب در طول روز و داشتن یک بطری آب با خودتان در همه جا آب بدن شما را تامین خواهد کرد.

 

به علاوه، وقتی که شما احساس خستگی می کنید، نوشیدن یک لیوان آب سرد می تواند متابولیسم بدن شما را افزایش داده و انرژیتان را زیاد کند. وقتی آب سرد مصرف می کنید، بدن باید قبل از اینکه بتواند آن را در سطح سلولی به مصرف برساند، آن را گرم کند. بدن برای گرم کردن آب، متابولیسم اش را افزایش می دهد که این باعث بالا رفتن انرژی و کاهش علائم خستگی می شود.

 

ورزش نقش مهمی در حفظ وزن، قدرت، تعادل، استحکام عضله و تحرک دارد. وقتی ورزش نمی کنید، عضلات قدرتشان را از دست می دهند و بدن به سختی می تواند خودش را نگه دارد.
نهایتا فعالیت های معمول مثل پیاده روی، بالا رفتن از پله و غیره سخت تر می شود و باعث می شود که شما به راحتی خسته شوید. به علاوه، وقتی وزنتان بیشتر می شود (به خاطر عدم فعالیت)، تحرک داشتن هم سخت تر می شود. بنابراین، فعالیت فیزیکی یک جنبه مهم برای داشتن یک سبک زندگی سالم است. حتی اگر به دنبال کم کردن وزن یا تقویت عضله نیستید، باز هم ورزش قدرت، چابکی و تحرکی که قبلا داشته اید را حفظ کرده و افزایش می دهد. پس، دفعه بعدی که احساس خستگی می کنید یا از پا می افتید، قدم بزنید، باغبانی کنید، یک ورزش انجام دهید یا خانه را تمیز کنید. فعالیت فیزیکی به معنای رفتن به باشگاه یا چند ساعت روی یک دستگاه کار کردن نیست، بلکه به معنای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فعالیت درجایی است که بدنتان را فعالانه به حرکت وا می دارید و ضربان قلب و تنفستان هم افزایش می یابد. شما هم از افزایش انرژیتان شگفت زده خواهید شد.

 

حرکات کششی یک روش عالی دیگر برای افزایش انرژی، کاهش نشانه های خستگی و افزایش تحرک است. حرکات کششی یک ورزش عالی است که می تواند همه جا انجام داد. حرکات کششی باید هر روز انجام شود، اما بیشتر افراد یادشان می رود که این کار را بکنند. هنگام احساس خستگی، یک حرکت کششی سریع می تواند ذخیره های انرژی را فعال کند که این باعث افزایش انرژی و رفع احساس خستگی می شود.

 

منبع: روزنامه کیهان

برچسب ها