نسل موزیک

کسب درآمد با یادگیری موسیقی

کسب درآمد با یادگیری موسیقی    صنعت موسیقی!  درآمدی مداوم و دارای پشتوانه، برای داشتن یک زندگی با حداقلی های سطح رفاه و زیستن متمدانه امری ضروری است. از هزاران سال پیش تا به امروز، انسانها بر...

 

صنعت موسیقی!

درآمدی مداوم و دارای پشتوانه، برای داشتن یک زندگی با حداقلی های سطح رفاه و زیستن متمدانه امری ضروری است. از هزاران سال پیش تا به امروز، انسانها برای داشتن درآمدی مطمئن، حرفه و مهارتی را بر می گزینند و با تمرکز بر آن، جوانب یادگیری خود را ارتقا می بخشند. حرفه ای شدن یک فرد در مهارتی که با نیازهای مردمی و اجتماعی ساز و کار داشته باشد، زمینه را برای کسب در آمد و پولسازی مهیا می کند و تبدیل به شغل او می شود.

به نقل از وب سایت نت به نت ، رفع بخشی از نیازهای مردم، راه اصلی پولسازی یک شغل است. مردم پول می دهند تا نیازهای مادی و معنوی خود را برطرف کنند. هنر موسیقی، یکی از بزرگترین منابعی است که انسانها برای رسیدگی به نیازهای معنوی خود، به آن رجوع می کنند. از این رو مرجع مناسبی برای کسب درآمد تلقی شده و به صنعتی پولساز بدل گشته است. صنعت موسیقی!

 

5 مورد از پولسازترین مشاغل موسیقی را بشناسید

  • آهنگسازی

آهنگساز خالق بی چون و چرای موسیقی است. اوست که از هیچ، غوغایی از ملودی، ریتم و دیگر عناصر آهنگ را به وجود می آورد. آهنگساز را می توان به نویسنده موسیقی تشبیه کرد. برای آنکه آهنگساز شویم، باید درک عمیقی از تئوری موسیقی داشته باشیم. همچنین مدیر قدرتمندی در برقراری ارتباط با نوازندگان، تهیه کنندگان و حتی مخاطبین موسیقی باشیم. داشتن خلاقیت، دانش موسیقی، توانایی نوازندگی با یک یا چند آلت نوازندگی، مهارت در مدیریت پروژه های سفارشی، داشتن علم روز در مورد تکنولوژی های مربوط به ضبط و پخش، شناخت حرفه ای نسبت به نرم افزارهای موسیقی؛ از مواردی است که یک آهنگساز در طول دوران فعالیت خود به گسترش آنها می پردازد.

 

درآمد آهنگسازی

در صدر مشاغل پولساز موسیقی، بی شک آهنگسازی جای خود را محکم کرده است. میزان درآمد آن بسیار متنوع است. از قرارداد های میلیون دلاری آهنگسازان مطرح سینمای هالیوود گرفته تا آهنگسازانی که تک قطعه ای برای خوانندگان گمنام می سازند. رنج قیمتی ساخت یک آهنگ 4 دقیقه ای در ایران می تواند از 3 تا 50 میلیون تومان در گردش باشد. البته اگر آهنگساز خود تبدیل به برند شده باشد، ارقام به صورت نجومی بالاتر می رود.

  • خوانندگی

تا وقتی یک اجرای گروهی به صورت بی کلام باشد، توجه مخاطب به نوازندگان معطوف است. اما چنانچه خواننده ای وارد عرصه شود، توجهات به صورت کامل به آن خواننده جلب می گردد، حتی اگر هزار نوازنده چیره دست مشغول نوازندگی باشند. این قضیه یکی از خصایص رفتاری انسانهاست که به طور معمول توجه بیشتری به سطح موضوعات دارند تا عمق. خوانندگی دقیقا سطح رویی یک اجرای گروهی است و حالت ویترین اثر را دارد. بسته به قدرت حنجره، توانایی خواندن در گامهای مختلف، تیون بودن صدا و پشتوانه تجاری و تبلیغاتی؛ یک خواننده می تواند به یک ماشین پولسازی در صنعت موسیقی تبدیل شود.

  • نوازندگی

نوازندگی یکی از خالص ترین مهارت های موسیقی، و جلوه بارزی از واژه هنر است. کسب درآمد از طریق نوازندگی، کار سختی است. چرا که تعداد نوازندگان بسیار زیاد، و عرصه رقابت بسیار تنگ و باریک است. اما اگر نوازنده به مهارتی دست پیدا کند که تبدیل به چهره ای شاخص شود، دیگر بار خود را بسته است. هر عرصه و صحنه ای جای خوش نوازی او خواهد بود. دیگر اوست که به کنسرت ها و اجراهای مختلف اعتبار می دهد و نه بر عکس آن که بسیار معمول تر است. بارها دیده ایم که برای خرید بلیت تکنوازی یک نوازنده معروف، سر و دست می شکنند. از این رو این هنر نیز به یکی از پولساز ترین زمینه ها در صنعت موسیقی به شمار می رود.

  • دی‌جی (DJ)

دی جی نه نوازنده است، نه خواننده و نه آهنگساز. اما در فهرست پر درآمد ترین شغل های موسیقی قرار می گیرد. دی جی شخصی است که توانایی مهندسی او مورد نظر است. مهندسی در انتخاب آهنگ های از قبل ضبط شده و پخش آنها از طریق تلفیق و میکس حرفه ای به گونه ای متفاوت و شورانگیز. یک دی جی حرفه ای موزیک ها را طوری پشت سر هم پخش و تعویض می کند که مخاطب هیچ سکته ای را در بین این جابجایی حس نمی کند. دی جی با تکیه بر هوش و تجربه خود می داند چه موقع کدام موسیقی را متناسب با حال و هوا و انرژی جمعی به کار ببرد. یک دی جی به وسیله ابزار و ست های پیشرفته خود مثل پخش کننده و میکسر های چند کاناله، نقش پررنگی در شور و حال جشن ها و برنامه های پر جمعیت ایفا می کند. دی جی های حرفه ای درآمد قابل ملاحظه ای دارند و از این رو در این فهرست جای می گیرند.

  • ترانه سرا

شاید ابتدا تعجب کنید که ترانه سرایی چرا باید در فهرست پولساز ترین مشاغل موسیقی باشد. اما بد نیست بدانید این شغل می تواند در زمینه کسب در آمد، حتی از دیگر عناوین این فهرست نیز پیشی بگیرد. ترانه سرا کسی است که به او یک ملودی بی کلام می دهند و از او می خواهند بر روی قسمت های وکال ملودی، شعری موزون راجع به موضوعی سفارشی بسازد. در حقیقت یک ترانه سرا استاد چینش موزون کلمات است که در ادای لفظ آنها توسط خواننده، هم معنی را برساند هم وزن بی نقصی داشته باشد. یک ترانه سرا بایستی خود موسیقی را بشناسد، قواعد دستور زبان و صنایع ادبی را بلد باشد. همچنین استعداد ذاتی برای سرودن اشعار داشته باشد. یک ترانه سرای حرفه ای برای هر قطعه موسیقی مبلغ هنگفتی دریافت می کند و از شغل های ارزشمند در این حوزه به شمار می رود.

 

در پنج عنوان فوق، ما تنها به بخشی از مشاغل پولساز در صنعت موسیقی پرداختیم. مشاغل زیاد دیگری نیز هستند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این صنعت داغ و پویا، کسب درآمد می کنند. تنظیم کننده، مدیر برنامه، مهندس صدا، مدرس موسیقی، استودیوی ضبط، شرکت های منتشر کننده موسیقی و... همه به نوعی در این صنعت مشغول هستند.

 

درآمد موسیقی در ایران

هر چند در مورد موسیقی محدودیت هایی در کشور عزیزمان برای فعالین این عرصه وجود دارد. اما هیچ کدام از این محدودیت ها حالت بازدارندگی از کسب درآمد نداشته است و با توجه به قوانین و فرهنگ کشور، نبض این صنعت پولساز در ایران نیز می تپد. شغل های پولساز موسیقی را در بند قبلی این مقاله معرفی کردیم. همه این مشاغل در حال حاضر در ایران اجازه فعالیت دارند. تحقیقی میدانی که به صورت رندوم از جمعیتی دو هزار نفره در کلانشهر تهران انجام گردید، نشان می دهد که یک در صد مردم به صورت مستقیم دارای درآمدی از صنعت موسیقی می باشند. البته این آمار به پشتوانه ظهور اینترنت و شبکه های اجتماعی بوده که به این میزان رسیده است. بیشترین نوع کسب در آمد از موسیقی در ایران از لحاظ تعداد، به تدریس موسیقی با آموزش جنبه های مختلف این صنعت بر می گردد. هنرمندان با انتقال دست آوردهای هنری خود به هنرجویان، منبع درآمدی را برای خود ایجاد کرده اند. آمارها نشان می دهد آموزش نوازندگی، صدا سازی، و نرم افزارهای آهنگسازی؛ بیش از سایر رشته ها به صورت حضوری و مجازی در جریان است. آموزش موسیقی در بستر اینترنت روز به روز افزایش پیدا کرده است و به نوعی از کسب در آمد خانگی هم تبدیل شده است. حتی بسیاری از شرکت های معتبر نیز، با توجه به وسعت ارتباطات از طریق پلتفرم ها، رو به آموزش مجازی موسیقی آورده اند. یکی از این شرکت های موفق در این زمینه، وبسایت نت به نت می باشد که با ارائه پکیج های آموزشی، موسیقی را در شاخه های مختلفی همچون نوازندگی با سازهای کلاسیک و سنتی، به هزاران هنرجوی خود آموزش می دهد.

 

هنرستان موسیقی و بازار کار هنرجویان

البته ورود به هنرستان موسیقی شرایط خاصی دارد. قبل از ورود آزمون هایی برای سنجش شناخت هنرجو از سلفژ و تئوری موسیقی برگزار می شود. سپس آزمون اصلی در مورد نواختن با ساز انتخابی در برابر اساتید این هنرستان خواهد بود. هنرستان موسیقی دو دوره سه ساله است که در 6 سال یعنی از سال اول راهنمایی تا پایان سال سوم دبیرستان ادامه می یابد. در صورتی که هنرجویان بتوانند از خان آزمون های ورودی عبور کنند، در طول 6 سال علاوه بر درس های عمومی، درسهای تخصصی رشته موسیقی را به طرق نظری و عملی و برگزاری کارگاه های آموزشی و غیره یاد می گیرند. فارغ التحصیلان این دوره می توانند ادامه تحصیلات خود را در دوره کاردانی و کارشناسی در دانشکده های موسیقی و آموزشکده های فنی ادامه دهند. بازار کار برای فارغ التحصیلان هنرستان به نسبت مهارت و روابط عمومی آنها فراهم است. برخی از عناوین شغلی در این زمینه عبارتند از: مدرس سازهای ایرانی و جهانی- راه اندازی کارگاه های ساخت ساز و سنجش کیفیت ساز- اشتغال در استودیوهای ضبط موسیقی- آهنگسازی- اجرای گروهی به صورت نوازنده یا رهبر ارکستر یا سرپرست گروه- ساخت موسیقی تئاتر و نمایش و ...

 

پر درآمد ترین سازهای موسیقی

توانایی و مهارت نوازنده در ابداع تکنیک ها و سبک نواختن منحصر به فرد قطعات، مهمترین فاکتور در رسیدن به شهرت و محبوبیت و به تبع آن کسب در آمد می باشد. با هر سازی می توان به درآمدهای متوسط و بالا دست پیدا کرد. در این راه علاوه بر موارد ذکر شده، درک ذائقه مخاطب هدف، شرکت در گروه های موسیقی معتبر، و تبلیغات مناسب می تواند موثر باشد. پس خود ساز در این زمینه همه ماجرا نیست. مثلا استاد ذاکر حسین در هند، با نوازندگی یک ساز کوبه ای به نام کوزه، توانسته است جایگاه رفیعی در جهان بیابد. یا در مثالی دیگر عثمان محمد پرست توانست با تکنوازی های خیره کننده خود با دو تار ایرانی، توجه علاقه مندان به موسیقی را حتی در ورای مرزها به خود جلب نماید. شما نوازنده عزیز! با هر سازی که می نوازید، می توانید با چاشنی خلاقیت در کنار تمرین های مفید و فشرده، برای خود اسم و رسمی بیابید و برای هر اجرای خود درآمد زیادی کسب نمایید.

 

خوش صداترین سازهای ایرانی

تعداد آلات نوازندگی بسیار زیادند. در هر سبک و هر اقلیمی، انواع سازها در دسته های زهی، بادی، کوبه ای وجود دارند که حتی اسم خیلی از آنها را هم شاید نشنیده باشیم. برای آنکه بدانیم چه سازهایی لقب خوش صدا ترین را یدک می کشند، مجبوریم فقط به معیار محبوبیت آنها بسنده کنیم. چرا که صدای هر ساز با سلیقه طیف های مختلف مردمی سازگاری دارد و یک امر کاملا سلیقه ایست. علی ایحال در موسیقی ایرانی برخی از سازها توانسته اند از منظر محبوبیت جمعی، گوی سبقت را از سایر سازها بگیرند. مثلا سازهای تار، سه تار، سنتور، عود، کمانچه و نی از ضریب محبوبیت بیشتری در بین مردم هنر دوست ایران برخوردارند. در این فهرست نمی توان از سازهای ضربی و کوبه ای نام برد. چرا که ساز و کار این سازها، فارغ از ملودی است و نمی توان آنها را از نظر خوش صدایی ارزیابی کرد.

 

شغل نوازندگی (نی نی سایت)

طی تحقیقاتی که در سایت مردمی نی نی سایت داشته ایم، طیف زیادی از مردم بازار موسیقی را در قسمت های آهنگسازی، نوازندگی و خوانندگی پویا تر می دانند. کاربران زیادی معتقدند تجربه عملی در زمینه موسیقی، برای رسیدن به کسب درآمد از بار بیشتری نسبت به سواد آکادمیک برخوردار است. البته این یک عقیده است و می توان آن را نپذیرفت. قطعا داشتن سواد موسیقی می تواند باعث درک و شهود بیشتر موزیسین نسبت به تجاربی که کسب می کند، بشود.

از دیگر تبادل نظرات این سایت، گله برخی از هنرمندان نسبت به قضیه ای بود که ما نیز آن را تایید می کنیم. این قضیه می گوید اکثریت مخاطب امروزی به نمایش و شوآف بیشتر بها می دهند تا هنر واقعی. و اگر یک هنرمند واقعی بدون نمایش بخواهد هنر خود را به منصه اجرا در آورد، بازخورد کمی خواهد گرفت و به نوعی مهجور می شود. البته این قضیه مربوط به زمان حال نیست. همیشه اینگونه بوده است. طیف اکثریت هر اجتماع، لحظات فان و بصری را بیشتر دوست دارند و کمتر سعی می کنند به عمق یک اثر هنری نظری بیفکنند. موضوع سومی که در جریان نظرات مشاهده کردیم، در مورد جغرافیای بازار کار بود. بسیاری از کاربران اعتقاد داشتند رسیدن به در آمد از طریق موسیقی در تهران و برخی از کلانشهرها راحت تر و سریع تر از شهرستان ها می باشد. هر چند شاید نظر درستی باشد؛ اما امروزه با گسترش فضای مجازی، هر کس می تواند هنر خود را فارغ از محدوده های جغرافیایی ارائه کند.

 

یادگیری موسیقی را از منابع معتبر شروع کنید

اگر قصد شما از یادگیری موسیقی رسیدن به در آمد است، پس باید حرفه ای شوید. رسیدن به مراحل حرفه ای هم از کانال آموزش دیدن زیر نظر اساتید مجرب و با سابقه گذر می کند. یعنی بایستی به مراکزی رجوع کنید که متخصصین امر در زمینه موسیقی، شما را تا مراحل پیشرفته نوازندگی پشتیبانی کنند. به عنوان مثال یکی از این مراکز معتبر، وبسایت نت به نت می باشد که با بهره گیری از متد روز آموزشی و اساتید زبده و با تجربه، موسیقی را به بهترین نحو از سطح مبتدی تا مراحل پیشرفته آموزش می دهد.

کافیست وارد این سایت شوید  و ساز مورد علاقه خود را برای یادگیری انتخاب کنید. در این مرکز آموزش تار، آموزش سه تار،آموزش سنتور، تنبک، پیانو و... توسط مدرسین به صورت پکیج های آموزشی تدریس می شود و هزاران هنرجو در حال یادگیری نوازندگی با ساز مورد علاقه خود می باشند. ضمن آنکه آموزش دیگر موضوعات موسیقی مثل آموزش تئوری موسیقی، آموزش خوانندگی، مبانی صدا سازی، موسیقی کودک و آموزش سازهای دیگری همچون دف، ویولن، گیتار و... در دستور کار این مجموعه قرار دارد.

نکته قابل توجه ضمانت یادگیری آموزش های این وبسایت معتبر است. کل وجوه دریافتی در صورت عدم یادگیری هنرجو بازگشت داده می شود.

آدرس وب سایت ما: https://www.notebnote.com

تلفن تماس پشتیبانی نت به نت:  09306746431

برچسب ها